Özel Sektör İstifa Dilekçesi Örneği

Özel Sektör İstifa Dilekçesi Örneği

Özel Sektör İstifa Dilekçesi Örneği Dilekçe Nasıl Hazırlanır?

 Özel sektör İstifa dilekçesi örneği nasıl hazırlanır? Dilekçe nasıl yazılır? bu konularda araştırma yapmakta olan bir çok vatandaşımız bulunuyor. Her ne sebeple olursa olsun işten ayrılacağınız zaman güzel bir istifa dilekçesi yazmak işinize çok yarayacaktır. Size tavsiyemiz, işten ayrılmaya karar verdiyseniz hemen dilekçe yazmaya koyulmayınız. Biraz zaman geçsin, sakinleşin, daha rahat kafayla düşünebileceğiniz bir zamanda bu işlemi gerçekleştirmekte fayda var. Çünkü hazırladığınız istifa dilekçesi profesyonel olmalıdır. Bir çok kişi bu yüzden istifa dilekçe örneği aramaktadır. Dilekçe nasıl yazılır? bu konuyu da iyi bilmek gerekmektedir.

İstifa Dilekçesi Nasıl Yazılır?

İstifa dilekçesi yazmaya karar verdiyseniz sizlere bir kaç tüyomuz var. İstifa mektubunuz olabildiğince kısa olmalı. Sadece amaç odaklı yazılmalı, gereksiz bilgilerden kaçınılmalı ve resmi bir dil kullanılmalıdır. Yazacağınız dilekçede istifa edeceğiniz net ve belirgin olmalı. Hani okuyan kişi bu ne demek istemiş acaba dememeli. Her okuyan istifa etmek istediğinizi anlayabilmeli.

İşe başlama tarihiniz ve işte ki son gününüzü belirtmeli ve işten neden istifa ettiğinizi ufak bir açıklama ile belirtmelisiniz. En sonunda ise kibarlık nedeniyle teşekkür edebilirsiniz. Teşekkür etmeyi küçülecek bir durum gibi görmeyiniz. Teşekkür etmek önemli bir konudur. İstifa dilekçesinde diğer tarafı eleştirmenin bir anlamı olmayacaktır. Ne kadar iyi ayrılırsanız sizin yararınıza olacaktır.

İşte edindiğiniz güzel tecrübeleri, güzel anıları, ayrıldıktan sonra yerinize gelecek olan personele sorunsuz şekilde işleri devredeceğinizi ve ona desteklerinizi sürdüreceğinizi belirten kısa yazılarda da bulunabilirsiniz.

Eleştirel Yaklaşımda Bulunmamanız da Fayda Olacaktır

Her ne kadar kötü bir pozisyonda da ayrılıyor olsanız, yazacağınız istifa dilekçesi eleştirel olmamalıdır. Yaşadığınız sıkıntıları ve şikayetlerinizi belirtmenin hiç bir faydası olmayacaktır. Neden diye soracaksınız. Açıklayalım. İş hayatın da kimin nerede tekrar karşınıza çıkacağı belli olmaz. Zaten işten ayrılacaksınız. Eleştirseniz de sonuç aynı olacak. Eleştirmeseniz de aynı olacak fakat eleştirmemeniz her ne kadar aranız kötü de olsa karşı tarafta olumlu bir düşünce bırakacaktır. Sizler eğer kariyerinizi düşünüyorsanız istifa mektubunuzu güzel şekilde hazırlamalı, resmi dil kullanmalı, eleştirilerden uzak durmalısınız. Mektubun sonuna ekleyeceğiniz teşekkür notu ise sizin bu konuda ki profesyonelliğinizi gösterir. Sizi küçük düşürmez aksine yükseltir.

İstifa Dilekçesi Ne Zaman Verilir?

Bir diğer merak edilen konu ise istifa dilekçeler ne zaman verilmelidir? Konusudur. İş kanununun belirtilen ihbar sürelerini dikkate almak gerekecektir. Bu sizin profesyonelliğinizi belirten bir durum olacaktır. İşten ayrılmadan önce haber vermeniz mantıklı olacaktır. Şirket de bu süre zarfı içerisinde yerinize eleman alımına başlayabilir. Zaman kazanmış olur.

İstifa Dilekçe Örneği / Özel Sektör İstifa Dilekçe Örneği

Özel Sektör İstifa Dilekçe Örneği / İstifa Dilekçe Örneği

Bir önceki yazımız olan Cv Nasıl Hazırlanır? başlıklı makalemizde cv, cv hazırlama ve cv incelikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ