Etkili Bir Cv’de Neler Olmalı?

Etkili Bir Cv’de Neler Olmalı?

Etkili Bir Cv’de Neler Olmalı? CV, Özgeçmiş Hazırlama Rehberi

İş başvurusu yapacağımız zaman bizden istenilen ve işe alınıp alınmamamızın belirlenmesinde ki en büyük etken özgeçmiştir buna Cv de denilmektedir. Bazı noktalara dikkat ettiğimiz takdirde bir cv hazırlamak sandığımız kadar zor değildir. Tek yapmanız gereken aşağıda sizlere hazırladığımız önemli noktaları dikkatlice okuyup cv hazırlarken bu kurallara uygun şekilde cv hazırlamanız. Sunacağımız CV örneği hazırlayacağınız özgeçmişler konusunda size yol gösterecektir.

Cv nasıl hazırlanır? Cv’de neler olmalıdır? Cv’de neler olmamalıdır? Cv’nizi daha etkili yapacak olan şeyler neler? Gelin hep birlikte bu soruların cevabına bakalım.

İlk hedefimiz amacımızı çok fazla belli etmeden kendi reklamımızı yapmak gibi düşünerek cv hazırlamak olmalıdır. CV hazırlık sürecinde daha farklı ve daha doğru bir çerçeveden bakış sağlayabiliriz.

Özgeçmişin İçeriği

Özgeçmişin içeriğini oluşturan ana kriterler şunlardır:

 • İsim, soy isim
 • İletişim bilgileri
 • Eğitim durumu
 • İş tecrübesi ve deneyimleri
 • Sunulan referanslar
 • Hobi ve özel zevkler başlıca maddeleridir

Etkili Bir CV Nasıl Hazırlanır?

Nasıl etkili bir CV hazırlayacağız? Etkili bir CV boş bilgilerle değil önemli bilgilerle dolu olmalı. Güzel hazırlanmış bir özgeçmiş anlaşılır, kısa, açık ve nettir.  Gereksiz gereksiz bir CV’yi doldurmak hiç bir anlam ifade etmez aksine sizi geri götürür. Az ve öz olunmalı.

Etkili bir CV nasıl yazılır konusunu püf noktaları ile gelin birlikte inceleyelim.

Özgeçmiş Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

 • Kullanacağımız kağıt ölçüleri A4 ebatında olmalıdır.
 • Yazı şekliniz ‘Times New Roman’ tercih edilmelidir. Kullanacağınız yazı büyüklüğü ise 11 veya 12 olabilir daha büyük veya küçük kötü durabilir. Bizce en mantıklısı 12 olandır. Çoğunlukla bu kullanılır.
 • Paragraflarınız uzun olmasın ki okuyacak kişi sıkılmadan okusun. Mümkün olan en kısa şekilde paragraflarınızı hazırlayınız.
 • Çok uzun uzun CV’ler hazırlamayın 1 2 sayfa yeterli olacaktır. Boş bilgilerle yer doldurmayın.
 • İmla kurallarına dikkat edilerek yazılmış olmalıdır.
 • Çalışmak istediğiniz pozisyonları ön yazı şeklinde sunum yapmalısınız. Çalışacağınız yani başvurmak istediğiniz yer belliyse orayı neden tercih ettiğiniz orada neden çalışmak istediğinizi güzelce anlatmalısınız.
 • CV (özgeçmiş) oluşturulurken kronolojik sıra tersten yapılmaktadır. Yani hep günümüzden daha eskiye olaylar anlatılır. En son neyi bitirdiyseniz ondan geriye doğru başlamalısınız.
 • Cv’nizi öne çıkartacak bir diğer şey ise fotoğrafınız. Fotoğrafta ise takım elbiseli kravatlı olmanız onların gözünde bir olumlu etki yaratacaktır. Kesinlikle silik, bulanık, görüntü kalitesi düşük bir fotoğrafı kullanmamalısınız ki Cv’ye verdiğiniz değer görünsün.
 • Özgeçmişimizin İçeriğini Oluşturalım

  Güzel ve doğru hazırlanmış özgeçmiş örnekleri ile konuyu daha iyi pekiştirmeniz adına örnekler verelim.

  CV ÖRNEĞİ

  KİŞİSEL BİLGİLER:

  Sezgin ATA (*tam isim)

  Adres: Güzelyurt Mah. No: 3 Esenyurt/ İSTANBUL (*tam adres)

  GSM: 0 533 *** ** **(*doğru ve ulaşılabilir bir telefon numarası)

  Ev tel: 0 216 *** ** ** (*yoksa CV içeriğinize dahil etmeyin, varsa doğru yazılmalıdır)

  Mail: sezign****@hotmail.com (*mümkünse isim soy isminden oluşan bir mail hesabı açın ve onu kullanın, daha ciddi görünüm kazanmasına sebep olur. Ayrıca en kısa ve kolay bir hesap adı belirleyin)

  Doğum Yeri               : İSTANBUL

  Doğum Tarihi           : 12.08.19**

  Askerlik Durumu     : Muaf – Tecilli – Tamamlamış

  Medeni Durumu     : Bekar – Evli

  Sürücü Belgesi        : B Sınıfı Sürücü Belgesi – E Sınıfı Sürücü Belgesi

  KARİYER HEDEFİ:

  2018 yılıyla birlikte çalıştığım firmayı ve kendimi geliştirmek ve birlikte ilerlemek aynı zamanda firmam ve müşterilerin isteklerine uygun hizmeti vererek, analitik çözümleri üretip, firma değerlerine katabilmek. Çalıştığım firmayı ve kendimi geliştirmek. (*yaptığınız işte ki hedeflerinizi anlatmanız için bir bölümdür burası)

  ÇALIŞMAK İSTENEN ALANLAR:

  Müşteri Temsilcisi- Halkla İlişkiler Sorumlusu-Personel Sorumlusu

  EĞİTİM:

  ***** Üniversitesi **** Bölümü (19** mezunu)

  Lise (19 ** mezunu)  (* önceki tarihten geriye doğru anlatım)

  YABANCI DİL:

  İngilizce /Çok İyi (*bildiğiniz tüm yabancı diller ve yanlarında seviyeler)

  İŞ TECRÜBESİ:

  Firma adı / Çalıştığı bölüm (Unvanı / Çalıştığı yıl aralığı) (*günümüzden geriye doğru tüm iş tecrübelerin)

  BİLGİSAYAR BİLGİSİ:

  MS Windows     (İyi Düzeyde)

  MS Office           (İyi Düzeyde) (* bilgisayar ile ilgili tüm bilginizi program ismi ve seviyesi ile birlikte belirtmelisiniz)

  SERTİFİKA VE EĞİTİM PROGRAMLARI:

  Bu alana iste elinizde olan sertifikalarınızı veya katıldığınız eğitim programlarını belirtmelisiniz. Eğer böyle bir şeyiniz yoksa bu alanı boş geçebilirsiniz. Fakat varsa kesinlikle belirtiniz.

  HOBİLER:

  Futbol oynamak, voleybol oynamak, kitap okumak (*kendi hobilerinizi ekleyin)

  REFERANSLAR:

  1)Adı Soyadı…Açıklama… Telefon(0212 *** ****)

  2)Adı Soyadı…Açıklama… Telefon(0212 *** ****)

  (*Ad Soyad, ve referansı nereden tanıyorsunuz, bağınız ne? (patronum, üniversite öğretmenim gibi) ve referans olarak sunduğunuz kişiye ulaşılabilmesi için telefon no’su eklemek mantıklı olacaktır.)

  Umarız verdiğimiz bilgiler sizler için faydalı olur. Cv hazırlama Cv’yi etkin kılma yöntemleri ile ilgili her türlü konuda sürekli olarak güncel yazılar paylaşmaya devam edeceğiz. İskursan.com ekibi olarak sizlere bol kazanç ve bol şanslar diliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Evde Ek İş Fikirleri başlıklı makalemizde ek iş fikirleri, evde ek iş ve evde ek iş 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ