2017 Yılında Polis Olmak

2017 Yılında Polis Olmak

2017 Nasıl Polis Olmak

Evet arkadaşlar çoğu genç kardeşimizin hayali olan mesleklerden biriside Polis olmaktır. Polis olmak isteyen adaylar ilk olarak lise ve üniversite mezunları olarak iki ayrı başvuru seçeneği ile karşılaşacaklar. Lise mezunu olan adayların polis olabilmeleri için ilk olarak orta okulun sonunda yapıla YGS sınavına girmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda Polis Akademisi tarafından belirlenecek olan baraj puanını da almaları gerekmektedir. Bu puan 2016 yılı için 270 ila 300 aralığında bir puandı. Polis Akademisi Başkanlığı’na bağlı Polis Meslek Yüksekokulları’na 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı için erkek ile kadın olmak üzere toplam ne kadar öğrenci alınacağı hakkında henüz bir bilgi yayınlanmış değil.

Polis Meslek Yüksek Okulu PMYO Sınavı Nedir

YGS sınavına girip yeterli puanı alan kişiler Polis Meslek Yüksek Okulu sınav başvuru tarihleri başladığı zaman www.pmyo.pa.edu.tr adresine girerek ön başvurusunu yapması gerekmektedir. Ya da PMYO sınavına başvurmak isteyen adaylar, kendilerine en yakın olan Polis Meslek Yüksek Okuluna gidip direkt başvuruda da bulunabilirler. Başvurular Mayıs ayı ile Haziran ayı arasındaki belirlenen günlerde gerçekleşmektedir. Başvuruda bulunan adaylar mülakat giriş belgelerini alarak, belirlenen tarihte ve saatte başvuru yapmış oldukları okulda mülakat sınavına girerler. Mülakat sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan polis memuru adayı olan kişiler, Temmuz ayında yapılacak olan Polis Meslek Yüksek Okullarına Giriş sınavına katılma hakkını kazanmış olacaklar.

Üniversite Mezunlarının Polis Olması

Evet arkadaşlar bir çok üniversite mezunu arkadaşımızda polis olmak istiyor. Gelin beraber üniversite mezunlarının ne yapması gerektiğine bakalım. Üniversite mezunu polis olmak isteyen adaylarda yaş şartını yerine getirebiliyorlar ise PMYO sınavlarına katılabilirler. Ayrıca belirtmemiz gerekir ki; 4 yıllık üniversite mezunu olan adayların POMEM başvurusu yaparak kısa bir sürede polis olmaları üniversite mezunu olmayanlara göre daha fazla mümkün olabilmektedir. Üniversite mezunu polis olmak isteyen adaylar KPSS sınavına girerek yeterli puanı alması gerekmektedir. Aynı zamanda yeterli puanı alan adaylar POMEM başvurusu yaparak mülakatı başarılı bir şekilde geçmesi gerekir. Böylece polis olabilmeleri mümkün olmuş olacaktır. Emniyet Genel Müdürlüğü POMEM sınavlarının hangi tarihlerde yapılacağı ise Emniyet Genel Müdürlüğü resmi sayfasından adaylara duyurulmaktadır. Memur atamaları ile ilgili diğer haberlerimizi okumak için sitemizi takip edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Merlinsab dedi ki:

    Merhaba ben Ahmet polis olmak istiyorum boyum 170 acaba bir sorun olur mu?

BİR YORUM YAZ